Příjemné teploty svěžího a zeleného ostrova, který je plný historie, si můžete užít také díky novým přímým linkám.
Madeira leží v Atlantském oceánu a je autonomní součástí Portugalska. Pro celoročně velmi příjemné počasí jí přischla přezdívka „Ostrov věčného jara“. Nejen slunečné dny zatím lákají britské turisty více než ty české, to však možná změní nové možnosti dopravy na tento kouzelný ostrov.
Díky nim se vydáte objevovat jeho dramatickou přírodu, tradice, které drží stále živé i hlubiny oceánu, ukrývající mnohá tajemství.
Na ostrov věčného jara se dostaneme rychleji
Pryč jsou časy, kdy jsme na Madeiru cestovali dražší a déle, s přestupem v Lisabonu či Portu. Konečně jsme se dočkali přímých linek do města Funchal. Lety bude provozovat nízkonákladová společnost Wizz Air.
Už od 30. října má jezdit z maďarské Budapešti. Cestu, která potrvá kolem 5 hodin, můžete absolvovat 2x týdně. S frekvencí jednou za týden se zase bude od 3. prosince létat z Vídně. Cílem obou spojení je metropole ostrova Funchal.
V první řadě je ideální základnou pro poznávání celé Madeiry. I do vzdálenějších koutů ostrova odtud vyrážejí autobusy, lodě i organizované výlety. Rovněž má výbornou infrastrukturu. Turisty potěší blízkost letiště, ze kterého se snadno dostanou levným městským autobusem, i množství top restaurací či hotelů každé kategorie.
V nabídce je vše od levných ubytoven po luxusní hotely, kde z pokoje vejdete snad až přímo do moře. Funchal ovšem není jen základnou na výlety, je to velmi příjemné a elegantní město, ve kterém budete rádi trávit čas.
Je kombinací řady zeleně a úžasných historických památek, například v podobě žlutých historických pevností či dveří budov, které zdobí netradiční umění. V souvislosti s kopcovitým městem, které pořádně prověří vaši kondici, se často zmiňuje i noční život. Ani zdaleka však neklesá na úroveň některých bašt turismu.
Přestože město žije, nepřehánějí se jím „gangy“ ožratých turistů. Rovněž se mu vyhýbá divoká doprava. Na cestách jsou sice zácpy, ale nebývá chaos a řidiči jsou zde spíše disciplinovaní a ohleduplní. Přesto byste měli mít nějaké řidičské zkušenosti, pokud se toužíte vydat po úzkých a klikatých cestách ostrova.
Ostrov je věrný svým tradicím
O Madeiře se mluví jako o velmi kulturním ostrově. Lidové zvyky a tradice tam stále mají své pevné místo. Od ledna do prosince se napříč ostrovem konávají mnohé akce a festivaly. Mnoho z nich se váže k náboženství, různým populárním svatým.
Na ostrově hraje důležitou roli také zemědělství. V tomto odvětví se každý úspěch „musí“ oslavit. Nejedno z každoročních akcí proto bývá v době sklizně či sklizně. Díky sopečné půdě se zde výborně daří hroznů, ze kterých vyrábějí lahodná vína.
Sklizeň hroznů se po celém ostrově, podobně jako ve vinařských regionech Slovenska, náležitě slaví. Víno také teče potokem na snad každé akci. Dlouhou tradici, již od 19. století, má například karneval. Výborný měsíc k návštěvě je také prosinec.
Období Vánoc je pro domácí výjimečné. Nezačínají zdobit a slavit už v srpnu, musí vydržet do prosince, aby rozsvítily světla a vychutnaly si punč na vánočních trzích. No čekat se vyplatí. Města se odejí do tisíců světel v krásných barvách, domy se zaplní dekoracemi, v oknech a ulicích se objeví betlémy.
Ve stáncích ochutnáte některé z typických pochoutek oblíbené sezóny – perníky, chléb Bylo do Caco či různé likéry. Velmi chutná je ginja z rozličného bobulového ovoce jako kyselé třešně či poncha, nápoj z citrusové šťávy, medu a rumu. Součástí oslav bývá i bohatý program plný kulturních, náboženských, etnografických a uměleckých projevů, který běží až do začátku ledna.
Jedním z vrcholů svátečního období je příchod Nového roku. Na Madeiře ho vítají úžasným ohňostrojem. Ostrov byl dokonce v letech 2006 až 2010 držitelem rekordu. Do Guinessovy knihy byl zapsán za největší ohňostroj na světě. Rekord se už sice podařilo překonat, ale Madeira se stále pyšní neskutečným představením světelných efektů.
Za turistikou v každém ročním období
Pro milovníky turistiky je Madeira úžasným ostrovem. Její země je ohromná. Je dramatická a zelená, a to zejména na podzim či v zimě, kdy o něco častěji zaprší. To ale není překážkou, abyste si krásy přírody užívali i v chladnějším ročním období.
Teploty jsou iv zimě spíše jarní, 15 až 20 °C. Přestože to platí o nižších polohách, do vysokých hor se budete muset obléct trochu lépe. Turistické stezky vás dovedou až k nejvyššímu vrchu ostova, k Pico Ruivo, který se tyčí ve výšce 1 861 metrů. Před cestou však dobře zhodnoťte svou kondici, abyste se z dlouhé túry stihli vrátit za světla, a to zejména v zimě, kdy jsou dny kratší.
Nebo si zvolte méně náročnou trasu. Madeira je hornatý ostrov, ale ne na všech trasách „vypustíte duši“. Přesto se i vedle levad dostanete ke krásným místům. Levada je zavlažovací systém, který tvoří stovky kilometrů kanálů. S jejich pomocí voda z deště či horských vodopádů na severu zavlažuje sušší jih.
Vedle těchto kanálů vytvořily stezky pro jejich údržbu. Jejich síť protkává celý ostrov. Cestičky časem objevili i turisté, kteří jimi přecházejí přes lesy, údolí, k vodopádům padajícím z útesů a úžasným vyhlídkám. Madeira jich má opravdu hodně a při cestě k nim se nemusíte ani moc namáhat.
Například až téměř pod úžasnou Pico Arieiro, třetí nejvyšší vrch ostrova, se dostanete autem. Lanovkou se zase vyvezete do Monte, které je honosnou čtvrtí Funchalu. Město a nekonečné moře, na kterém se odrážejí barevné stavby z dob minulých, můžete obdivovat z vyvýšené terasy nebo za jízdy na Babosas.
Jsou to tradiční proutěné saně, které pohánějí chlapíci v kloboucích po asfaltové cestě. Magický Funchal, byť z větší dálky, uvidíte iz mořského útesu Cabo Girao. K prosklené vyhlídkové terase, kde budete mít pocit, že létáte, se také dostanete i lanovkou.
Vykoupete se v moři is delfíny
Velkolepá příroda Madeiry je domovem mnoha živočichů. Ale naštěstí zde nežije nic, co by vám ublížilo nebo vás iritovalo, žádné komáři či hadi. Potkáte zejména různý hmyz a ptáky. Nic mohutné. Tedy pokud nemluvíme o vodách, které ostrov obklopují. Leží v severním Atlantském oceánu, kde žije vskutku pestrá plejáda těch největších savců světa – velryb.
Nejvíce jich je sice od jara do podzimu, ale v každém měsíci a ročním období se zde dva či tři druhy vyskytují. I v prosinci nám množství z nich naráželo do lodi, kterou jsme vyrazili za jejich pozorováním. A zatímco na Islandu jsme i uprostřed srpna na lodi mrzli, na Madeiře si někteří užívali plavbu jen v tričkách. Do vody jsme k nim ale neskákali.
Plavat a šnorchlovat se ale dá, a to celoročně, s delfíny, které kolem ostrova plavou ve velkém počtu. Dary moře, byť naštěstí ne konkrétně tyto, jsou na Madeiře oblíbenou pochoutkou. Podle vašich přání vám na mnoha místech připraví některou z desítek druhů ryb, které zde loví.
Pokud nevíte, kam je jít ochutnat, zkuste Câmara de Lobos. To, že ve vesničce rybářská tradice prožívá dodnes, prozradí barevné lodičky, které kotví v nevelkém přístavu. Ráno po nich není ani stopy, vydávají se spolu s rybáři na moře, aby se postarali o úlovek, který vám naservírují v místních restauracích.
Podvečer je zase uvidíte posedávat, popíjet silné pivo Coral či kořalku z cukrové třtiny a hrát karty. I v této vesničce naleznete přírodní bazény, které jsou na Madeiře jednou z top atrakcí.
Ty nejúžasnější jsou v Seixal, kde je obklopuje úžasná příroda a černá pláž, a v Porto Moniz. Vytvořila je sopečná láva a vyplnila průzračná, ale pořádně studená mořská voda o teplotě 20ºC a 21ºC. Pokud to podmínky dovolí, vykoupete se zde celoročně. Pokud velmi fouká, zůstanete uneseni mohutnými vlnami, které se divoce rozbíjejí o skály.
Mezi kameny září i pláže
Členité pobřeží ostrova mě dostalo na první pohled. Nebyly to jen přírodní bazény. Charakterizují ho pořádně dramatické útesy, které se často zvedají do neskutečných výšek. Některé z nejrůznějších skalních útvarů jsou potaženy zeleným kobercem, jiné jsou „kopou kamenů“, ale všechny vás dostanou výhledy.
Nejvíce se mi líbily ty na východním cípu ostrova. Mysem a zároveň přírodní rezervací se rozjíždějí turistické stezky, které spojují několik vyhlídkových bodů. Jeden je dech vyrážející než druhý. Uvidíte na severní i jižní pobřeží ostrova, a na moře, ve kterém se velkolepě zvedají vysoké i ostré skály.
Pokud se sem vyberete v jasný den, ukáže se vám také ostrov Porto Santo. Leží asi 43 kilometrů od Madeiry a proslavily ho zejména kouzelné písečné pláže. O písku a vodě se říká, že mají díky vysokému obsahu minerálů léčivé účinky.
Kromě relaxu si zde také užijete mnoho aktivit venku jako rybolov, potápění, windsurfing, kitesurfing, vodní lyžování, jízdu na horském kole či paragliding.
Do tohoto dovolenkového ráje se z Madeiry dostanete trajektem, který sem jezdí celoročně. Co se týče pláží, Madeira z toho vychází trochu hůře. Koupat se zde spíše dá v již zmíněných přírodních bazénech nebo na plážích, na kterých jsou hlavně oblázky. Několik písečných pláží přesto najdete, ačkoli ne všechny z nich vytvořila příroda.
Písek zde chyběl, tak ho prostě dovezli ze severní Afriky. Vydat se za ním můžete k městům Calheta, Machico, Prainha či Seixal. Ani jedno neleží poblíž Funchalu, kterému spíše svědčí vysoké útesy. Jejich majestátnost se ukazuje zejména mezi metropolí a vesničkou Câmara de Lobos.