13.4 C
Brno
Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůBydleníJsou zasklené balkony skutečně výhodou?

Jsou zasklené balkony skutečně výhodou?

Vydáno

- Reklama -PR články

Balkony a lodžie patří v posledních letech mezi nejčastěji předělávaná prostranství v bytovkách. Oproti původnímu řešení se je snaží majitelé vylepšit o skleněné zástěny. Díky nim jim vzniká v bytě další místnost a ušetří tak v mnoha směrech. No pokud zapomenete na některé zásady, snadno všechna pozitiva můžete proměnit v obrovské negativum.

Bez stavebního povolení to nejde
Jen málo lidí si uvědomuje, že před zahájením renovace balkonu musí požádat o stavební povolení. Pokládají to za nepodstatný zásah do bytu a myslí si, že je tedy jen na rozhodnutí jeho majitele, kdy se pro něj rozhodne. Opak je však pravdou. Zasklením balkonu zasahujete do celkového vzhledu bytovky. Aby nepůsobila zcela nekompatibilně, je třeba požádat o souhlas u příslušného úřadu. Jeho zaměstnanci se alespoň z některých ohledů snaží uzpůsobit váš návrh k těm ostatním. Ideálním případem by bylo, kdyby se obyvatelé všech bytů dohodli na stejném designu zasklívání. Bohužel tato situace nepřechází do reality. Jednotlivé bytovky působí nesourodě a kvůli použití různých materiálů balkony k

Rámové a bezrámové
Pokud se již rozhodnete pro zasklení balkonu a vybavíte si všechny náležitosti, můžete si vybrat ze dvou možností. První z nich je rámové zasklení. Sklo se zasadí do rámů, které se pohybují po speciální hmotě. Můžete si vybrat mezi variantami ze čtyř nebo šesti tabulí. Vhodnější jsou ty s vyšším počtem. Druhým typem jsou bezrámová zasklení. Jsou speciálně upraveny, takže je můžete zcela otevřít. Buď fungují na stejném principu jako okna nebo si jistou část tabulí nejprve posunete a až tak rozevřete. Při tomto způsobu si lidé dávají dodatečně dělat těsnění mezi skly. Tím ovšem zabrání průchodnosti vzduchu a přispívají tak k problémům, kterým se budeme věnovat za chvíli. Při výběru druhu zakrytí balkonu je třeba se zaměřit i na zvolení správné firmy. Promluvte si se sousedy, kteří vám nejlépe řeknou o praktických zkušenostech s jejich zasklíváním. Vyhýbejte se podezřele levným nabídkám, protože použití nekvalitního skla vás může zamrzet při prvním silnějším větru. Také se může velmi často rosit nebo naopak, při špatném těsnění vám bude procházet zbytečně hodně chladu v zimním období.

Šetření energií největším plusem
Nejčastějším důvodem, kvůli kterému se lidé rozhodnou podstoupit tuto změnu, je šetření energií. Zasklením balkonu ušetříte v závislosti na různých podmínkách 15 až 40% spotřeby tepla v nejbližší místnosti. Pokud nemáte zateplenou celou bytovku, je dobré ošetřit tímto způsobem alespoň vlastní balkon, čímž se šetření zefektivní. Kromě toho je neocenitelným pomocníkem při zimním sušení šatstva. Dalším důvodem je získání nové místnosti, kterou můžete využít jako menší spíž, k odkládání sezónních věcí nebo z ní můžete udělat zimní zahradu. Získáte tak více soukromí než na odkrytém balkoně, a navíc budete ochráněni od nepříznivých povětrnostních podmínek. Bydlíte-li na rušném místě, určitě oceníte tuto protihlukovou bariéru. Nesmíte však zapomenout odizolovat i strop a podlahu, jinak se projeví efekt jako v umakartových koupelnách, kde uslyšíte každý zvuk, který vydá váš soused.

Pozor na plísně
První nevýhodou je zhoršení přístupnosti světla. Na tento vedlejší efekt se ovšem dá zvyknout a navíc použitím vhodného skla se tomu můžete zcela vyhnout. Největším problémem však bývá problematické větrání. Zejména při bezrámové variantě přechází do prostor méně vzduchu a tím se byt stává mnohem vlhčím. Tomu dopomáhají i jeho samotní majitelé, kteří po zasklení jakoby zapomněli na otevírání oken. Do proskleného balkonu, ale i sousední místnosti, se tak může „nastěhovat“ plíseň. Nezapomínejte tak na pravidelnou cirkulaci vzduchu, které dosáhnete jedině větráním. Zvyknout si budete muset také na zvukový efekt, který nastane při foukání větru.

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Jak si zajistit úspěchy pro webovou stránku

V dnešní digitální době je pro každou firmu nezbytné mít silnou online přítomnost a...

Mobil půjčka – na ruku ještě dnes 

Půjčky přes mobil, nazývané také jako SMS půjčky, jsou po celém světě stále populárnější....

Výroba plastů: nezbytná součást moderního průmyslu

Výroba plastů představuje zásadní odvětví průmyslu, které se zaměřuje na tvorbu různých druhů plastových...

Další články autora

U soudu pokračuje proces v kauze Jidáš, Rehák je obviněn z činnosti pro sýkorovce

U trestního soudu pokračuje proces s exředitelem úřadu zvláštních policejních činností Jozefem Rehákem, kterého...

Donovaly byly uzavřeny pro kamiony, důvodem je husté sněžení

Horský průchod Donovaly byly uzavřeny pro nákladní dopravu nad deset metrů. Důvodem je husté...

Města a obce protestují, vypnutím osvětlení chtějí upozornit na ceny energií

Několik města a obce na Slovensku zhaslo na půlhodinu veřejné osvětlení. Chtějí tak upozornit...