30.3 C
Brno
Úterý, 16 července, 2024
DomůCestováníJeskyně mrtvých netopýrů: 10 tipů, co vidět v jejím okolí

Jeskyně mrtvých netopýrů: 10 tipů, co vidět v jejím okolí

Vydáno

- Reklama -PR články

Pokud hledáte originální zážitek v podobě přehlídky jeskyně, jakou jen tak nenajdete, zablouďte do úpatí Ďumbiera. Jeskyně mrtvých netopýrů je unikátem mezi slovenskými jeskyněmi a její název napovídá proč.
Jeskyně mrtvých netopýrů má jméno, ze kterého mrazí, ale je příhodný – našli se zde kostry netopýrů, jakož i hlodavců, medvědů a jiných zvířat. Kostí netopýrů je zde však nejvíc a několik nalezených druhů je v současnosti již vyhynulých – některé z nich žily před 6 000 lety.

Výjimečná je i tím, že je jedinou zpřístupněnou vysokohorskou jeskyní na Slovensku. Její vchod leží ve výšce 1 520 m nm. m. a dostat se k ní můžete nenáročnou túrou. Exkurze do Jeskyně mrtvých netopýrů je nezapomenutelným zážitkem v Nízkých Tatrách.

V této oblasti si na své přijdou i turisté v oblibě i náročnější výstupy, ale pokud mezi ně nepatříte, nic si z toho nedělejte. V okolí Jeskyně mrtvých netopýrů naleznete několik lyžařských center, koupaliště a vychutnat si můžete i nenáročnou túru k nedalekému plesu.

Autem se úplně k jeskyni nedostanete, ale zaparkovat můžete na parkovišti Trangoška. K parkovišti dorazíte, pokud pojedete směrem na Tále – Srdíčko. Tímto směrem jezdí také autobus z Brezna. Potom vás bude čekat ještě výstup, který trvá zhruba 1 – 1,5 hodiny.

Po zelené značce pojedete trasou Trangoška – Jeskyně mrtvých netopýrů, odbočka – Jeskyně mrtvých netopýrů. Trasa má převýšení necelých 400 metrů a je docela nenáročná, proto by ji měly zvládnout i menší děti.

Unikátní zážitek si tedy mohou vychutnat návštěvníci všech věkových kategorií, ujistěte se však, že si vyberete ten správný okruh. I nejjednodušší exkurze je náročnější než přechod jinými zpřístupněnými jeskyněmi.

Exkurze A je určena pro každého včetně rodin s dětmi, ale doporučuje se, aby děti byly starší 8 let. Tento okruh je charakteristický lanovými trapézovými jištěními a skalními chodníky. Přejít ho trvá asi 1 hodinu 20 minut a cena pro dospělé je 15 € a pro děti do 15 let 10 €.

Ostatní dvě trasy B a C jsou přístupné pouze pro osoby starší 18 let, které musí být dostatečně fyzicky zdatné. Speleotreking B je jednodušší z těchto dvou možností, trvá přibližně 2 hodiny a stojí 50 € na osobu. V případě, že chcete zkombinovat okruh A a B, cena je 60 €.

Speleotreking C je nejtěžším z okruhů a potřebujete pro něj pokročilé lezecké zkušenosti. Trvá více než 3 hodiny a zaplatíte za něj 60 €. Pokud jste skupina do 10 návštěvníků, případně máte zájem o exkurzi mimo otevíracích hodin, cena exkurze je 150 €. Před návštěvou Jeskyně mrtvých netopýrů je třeba si vstup zarezervovat emailem nebo telefonicky.

 1. Ďumbier
  Nejvyšší vrch Nízkých TaterĎumbier se tyčí do výšky 2 043 m nm. m. a je častým cílem turistů, kteří mají rádi středně náročné túry s překrásnými výhledy na okolní přírodu. Na jeho vrchol vede několik turistických tras. Ta začínající u Trangošky je stejná jako výstup k Jeskyni mrtvých netopýrů.

Od jeskyně pokračujte sledováním zelené značky, dokud se nedostanete k Chatě M. R. Štefánika, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Z Chaty M. R. Štefánika změňte značku za červenou, která vede k Rozcestí na Krúpově sedlo, pak samotné Krúpovo sedlo a odtud už rovnou na Ďumbier.

Celý výstup vám zabere asi 2,5 hodiny v závislosti na vaší kondici. Túra je středně náročná a lze ji vrátit stejnou cestou zpět, případně si ji můžete prodloužit až na Chopok. Z vrcholu Ďumbiera se naskýtá fascinující kruhový výhled na vrcholy Vysokých i Nízkých Tater – Chopok, Královou holi či Gerlachovský štít, uvidíte i Chočské vrchy, Malou Fatru, Slovenské rudohoří a mnoho dalších krás slovenské přírody.

 1. Koupaliště Tále a Ski Tále
  Ke koupališti Tále se dostanete autem z Trangošky za 9 minut a odtud jsou to ke Ski Tále jen 2 minutky. V létě se tedy nedaleko Jeskyně mrtvých netopýrů můžete vykoupat ve vodní nádrži a v zimě si zase užijete lyžování, kde vás v létě čeká golfové hřiště.

Voda v přírodním koupališti je čištěná, ale koupání je na vlastní riziko. Lenošit v obklopení přírody Nízkých Tater a osvěžit se v bazénu můžete zdarma. V nedalekém resortu si návštěvníci mohou zalyžovat, zahrát golf či tenis, ubytovat se a užít si wellness.

K dispozici je i lyžařská škola a během sezóny vám s golfem pomůže zkušený instruktor. Cena hry závisí na počtu jamek, dne v týdnu a jiných faktorech, ale orientačně si 9 jamek od pondělí do čtvrtka můžete zahrát za 35 €.

V zimě se středisko mění na lyžařské centrum se sjezdovkami všech náročností o celkové délce 2,57 kilometru. Ceník v době psaní článku ještě nebyl aktualizován, ale v sezóně 2021/2022 byla během hlavní sezóny cena skipassu pro dospělé na jeden den 20 €.

 1. Demänovské jeskyně
  Demänovská dolina nacházející se na severní straně Nízkých Tater ukrývá desítky jeskyní, z nichž jsou turistům přístupné pouze dvě – Demänovská jeskyně svobody a Demänovská ledová jeskyně. Jelikož Jeskyni mrtvých netopýrů a Demänovskou dolinu dělí vrchy Nízkých Tater, nejpohodlněji se k ní dostanete autem, ale budete muset jet kolem a cesta bude trvat asi 1 hodinu.

Ledové krápníky, mohutné útvary a ledopády jsou tím, co dalo Demänovské ledové jeskyni její jméno. Desetiletí překrásná ledová výzdoba lákala množství turistů, ale v současnosti je ledu v této jeskyni minimálně kvůli slabým zimám. Přesto ji turisté rádi navštěvují a prohlédnout si ji můžete i vy, a to za 9 €. Děti a ZTP mají vstup za 4,50 € a studenti a senioři nad 60 let za 8 €.

Demänovská jeskyně svobody je nejnavštěvovanější zpřístupněnou jeskyní na Slovensku. Může se pyšnit krápníkovým vodopádem vysokým 6 metrů, sintrovými barevnými lekníny a jezírky a mnoha jinými krásami. Prohlédnout si ji můžete ve dvou okruzích.

Tradiční okruh trvá 60 minut a cena vstupu pro dospělé je 10 €. Děti a ZTP zaplatí 5 €, studenti a senioři nad 60 let 9 €. Dlouhý okruh trvá 100 minut a stojí 18 €. Pro děti a ZTP je cena vstupu 9 € a pro studenty a seniory nad 60 let 16 €.

 1. Lyžařská střediska
  Překrásné prostředí Nízkých Tater a úpatí jejich vrchů je přímo stvořené pro lyžování a zimní sporty. I v okolí Jeskyně mrtvých netopýrů se jich nachází několik – výše zmíněné Ski Tále, Chopok Jih, který najdete hned u Trangošky, Mýto Ski & Bikeje od ní vzdálené necelých 15 minut a dobře známé Lyžařské středisko Jasná se nachází v Demänovské dolině.

Chopok Jih je součástí střediska Jasná. Naleznete zde 8 sjezdovek určených pro začátečníky i pokročilé. Dohromady mají délku 10 kilometrů a převýšení střediska je 944 m nm. m. s nejvyšším bodem 2 024 m nm. m.

Mýto Ski & Bike se nachází v obci Mýto pod Ďumbierom a stejně jako Chopok Jih je vhodný pro lyžaře – začátečníky i pokročilé. Tratě jsou dlouhé 4,6 kilometrů a naleznete jich tam 7. V létě se středisko mění na bike park.

Lyžařské středisko Jasná je největším lyžařským střediskem na Slovensku. Celková délka sjezdovek je více než 50 kilometrů a jsou určeny pro všechny typy lyžařů a snowboardistů.

Kromě mnoha drah a sjezdovek pro lyžaře, snowboardisty a cyklisty je v lyžařských střediscích samozřejmostí i velký výběr atrakcí, ubytování a občerstvení. Po aktivním dni na svahu si odpočiňte ve wellnessu, doplňte síly v jedné z restaurací nebo si užijte atmosféru Après-ski baru.

 1. Tarzánie Jasná
  Lyžařské středisko Jasná ukrývá zábavu iz jiného soudku – lanový park Tarzánie, ve kterém se vyřádí děti i dospělí. Adrenalin a zábavu na lanových drahách propojujících stromy si můžete užít po celý rok.

K dispozici jsou tři trasy – dvě z nich jsou určeny pro děti a dospělé o výšce minimálně 150 cm a další je dětská pro děti do 150 cm. Hlavní trasy si vychutnáte za 15 €, přičemž červená trasa je dlouhá 320 metrů a modrá trasa má délku 211 metrů. Dětská trasa má délku 76 metrů a zábava na ní stojí 6 €. Během lezení jste chráněni lezeckou výbavou a na vaši bezpečnost dohlížejí zkušení instruktoři.

 1. Vrbické pleso
  Čistá voda horského plesa, klid, ticho a všudypřítomná příroda – takové je prostředí Vrbického plesa. Najdete ho v Jasné nedaleko cesty a parkoviště hotelu Grand. Odtud je to pěšky opravdu jen na skok.

Začátek túry je právě u hotelu Grand při rozcestí Jasná, Bílá Pouť na konci Demänovské doliny. Odtud se sledováním žluté značky k plesu dostanete za krátkých 5 minut, přičemž stoupání je jen mírné, a tak je tato kratičká túra nenáročná a vhodná pro všechny věkové kategorie.

U největšího přírodního jezera v Nízkých Tatrách si můžete odpočinout a pokochat se výhledem na okolní přírodu. Vrbické pleso je přírodní památkou a platí zde 5. stupeň ochrany. Prohlídku Vrbického plesa můžete spojit s návštěvou Demänovské jeskyně svobody, ke které se sledováním modré značky dostanete za 1 hodinu.

 1. Rozhledna Ostredok
  Demänovská dolina a její okolí ukrývá několik přírodních klenotů a člověkem vybudovaných zajímavostí. Jednou z nich je rozhledna Ostredok známá také pod názvem Bencúrová věž vypínající se nad dolinou ve výšce 1 170 m nm. m.

Samotná věž je vysoká 9 metrů a je z ní vidět panorama Nízkých Tater s Ďumbierem a Krakovou holí, Chopok i lyžařské středisko Jasná. Výstup k rozhledně je nenáročný. Začít můžete u Bílé pouti na parkovišti, od kterého krátká túra trvá 20 minut. Sledujte žlutou turistickou značku a stejnou cestou můžete sjet znovu dolů na parkoviště.

 1. Ohnište
  Ke skalnímu oknu Ohnište se nejlépe dostanete z obce Malužiná, která je od Jeskyně mrtvých netopýrů vzdálena přibližně půl hodiny. Okružní trasa trvá asi 6 hodin a je středně náročná.

V Malužiné-Svidově můžete zaparkovat u památníku SNP a pěšky pokračovat po žluté značce. U Svidovského sedla značku změňte za zelenou, odkud se strmějším stoupáním dostanete již k samotnému Ohniště.

Výstup je zajímavý a skalní okno je skutečně fascinujícím útvarem, ale mějte na paměti, že patří do ochranného pásma, a tak je vstup k němu zakázán. Prohlédnout si ho můžete z dálky a když budete stát pod ním, 10 metrů výšky skalnatého otvoru se bude zdát masivnějších, než kdybyste stáli naprosto u něj.

 1. Vodní nádrž Krpáčovo
  Koupání ve vodní nádrži Krpáčovo je v létě oblíbeným završením túr v okolních oblastech. Exkurzi v Jeskyni mrtvých netopýrů nebo výstup na Ďumbier můžete ukončit odpočinkem u vody, člunkováním, piknikem nebo vydatným obědem v přilehlé kolibě.

Z Jeskyně mrtvých netopýrů se k vodní nádrži vydejte autem a vykoupat se v obklopení lesů Nízkých Tater můžete již za necelých 20 minut. Kromě rekreace se tato umělá vodní nádrž využívá také k rybolovu. Pokud se vám zlíbí a její okolí si budete chtít užít o něco déle, můžete se při ní i ubytovat.

 1. Krakova hole
  Krakova hole se tyčí mezi Demänovskou a Jánskou dolinou do výšky 1 752 m nm. m. Výstup na ni je náročný a nehledě na to, odkud túru začnete, bude trvat několik hodin. Túru můžete začít u Trangošky nebo rovnou u Jeskyně mrtvých netopýrů.

Výstup je v začátku podobný jako na Ďumbier, takže můžete přejít přes Krúpovo sedlo až na jeho vrchol jako mezi zastávku, ale povaha túry je náročná, proto bude lepší, pokud budete pokračovat po boční straně hřebene. Nejprve sledujte žlutou značku, poté modrou. Přejedete přes oblast Prašivé, Tanečnice, Sedla Javoří a poté k bodu Pod Krakovou holí.

Na vrcholu vás čekají překrásné výhledy na Nízké Tatry, Malou a Velkou Fatru, Chočské vrchy či Liptovskou Maru. V divoké přírodě plné kosodřeviny a skal vás naplní příjemný pocit po zdolání náročné túry i harmonie s přírodou.

Kruhové výhledy z vrcholků hor, odpočinek u vody, zimní sporty – oblast Liptova a Horehroní je překrásná v každém ročním období. Jeskyně mrtvých netopýrů může být tím, čím vás tato oblast zláká, ale určitě nebude posledním místem, které tam navštívíte.

Před návštěvou jeskyně i okolních atrakcí si nezapomeňte ověřit otevírací dobu, podmínky a aktuální ceník vstupného. Zkontrolujte si předpověď počasí, aby vám nepříznivé povětrnostní podmínky nepřekazily výlet, a už zbývá jen jedno – objevovat krásy přírody a užívat si zajímavosti oblasti naplno.

Nejnovější články

Nešťastní klienti Maliny přišli o peníze.Teď čelí lživým telefonátům

Měl to být strategický partner při reorganizaci krachujícího holdingu Malina. Místo toho společnost TnG...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Jak si zajistit úspěchy pro webovou stránku

V dnešní digitální době je pro každou firmu nezbytné mít silnou online přítomnost a...

Mobil půjčka – na ruku ještě dnes 

Půjčky přes mobil, nazývané také jako SMS půjčky, jsou po celém světě stále populárnější....

Další články autora

U soudu pokračuje proces v kauze Jidáš, Rehák je obviněn z činnosti pro sýkorovce

U trestního soudu pokračuje proces s exředitelem úřadu zvláštních policejních činností Jozefem Rehákem, kterého...

Donovaly byly uzavřeny pro kamiony, důvodem je husté sněžení

Horský průchod Donovaly byly uzavřeny pro nákladní dopravu nad deset metrů. Důvodem je husté...

Města a obce protestují, vypnutím osvětlení chtějí upozornit na ceny energií

Několik města a obce na Slovensku zhaslo na půlhodinu veřejné osvětlení. Chtějí tak upozornit...