30.3 C
Brno
Úterý, 16 července, 2024
DomůBydleníHorké trendy v nástěnné dekoraci

Horké trendy v nástěnné dekoraci

Vydáno

- Reklama -PR články

Máte pocit, že vaše stěna postrádá temperament? Rozveselte ji jednoduchou aplikací originálních nálepek! Bez potřeby dovednosti v kreslení a malování, i ten méně chytrý amatér dokáže během pár vteřin vdechnout život nudným vnitřním povrchům.

Způsob úpravy a dekorace interiérových stěn se za posledních pár let posunul z klasického malování a tapetování i díky řadě nových moderních trendů. Různé grafické aplikace se staly v dekorování stěn velmi moderními. Plastické figury, ve stylu retra, pop-art-u, baroka iv jiných fantastických designech, se nabízejí v nesčetných variacích. Tento dekor dokáže vyplnit prostor tak, že v něm nebude chybět už žádné jiné umělecké dílo. Než se však pustíte do přípravy návrhu, mějte na mysli, že obrázek může být dominantní, proto bude ladit zejména s jednoduchými liniemi nábytku ak jeho aplikaci je vhodné zvolit prostorné plochy.

Krok před módou
V zahraničí jsou nálepky velkým „boomem“ a tyto trendové rychlé dekorace se pomalu začínají zdomácnět iu nás. Je to elegantní, rychlý a nápaditý způsob dekorace stěn. Už není tapeta jediným nezbytným nástrojem ke zkrášlení nudných povrchů, stačí jednoduše zeď vybělit, nebo natřít jednobarevným nátěrem a vybrat si z nabídky tu barevně a stylově vyhovující ostatnímu mobiliáři v interiéru, a může začít experiment s trendy horečkou – vynilovou nálepkou!

Pusťte na uzdu svou fantazii!
Ani v nejtajnějších myšlenkách jsem se nezajímala o nálepky, dokud jsem jednu takovou nedostala ke svátku darem… obrovskou, černou s barokním květinovým motivem… Vidět jsem je viděla dost, v různých obměnách, ale zdály se mi tak rozkouskované, že ani zčásti nerozproudili mou fantazii, neměla jsem představu, jak z nich poskládat efektní obraz. Pouze několik celoobrázkových nálepek ukáže na první pohled svůj obličej a formu, proto se při výběru inspirujte sérií ukázkových obrázků! Předností nálepek sestávajících z maličkých kousků je, že kromě navrhované skladby si je každý může aplikovat ve více variacích podle své chuti.

Výběr stylu
Kromě retra, baroku, pop-artu, nonfigurativních nálepek jsou na trhu opravdu i šílené abstraktní vzory, zvířecí motivy, stejně jako oblíbené pohádkové motivy a postavičky vhodné pro dekorace dětských pokojů. Vychycené jsou rostlinné motivy, zobrazující různé stylizované stromy a květiny, ale nejnovějším atraktivním trendem je nalepování slov, citátů nebo i oblíbeného kuchyňského receptu na plochu stěny. Vynilové nálepky se vyhotovují s přihlédnutím k tématu buď monochromní, nebo v pestrém, různobarevném provedení. Jednobarevné rostlinné motivy jsou formou poněkud zdrženlivější, barevné obměny se však podobají temperamentním a veselým moderním nástěnným malbám.

Jak fungují?
K nalepování samolepících nálepek nejsou zapotřebí zvláštní odborné znalosti, zda zkušenosti a dokonce ani lepidlo. Je jednodušší je aplikovat, než vysvětlovat samotný návod. Není třeba mít obavy z výsledného efektu, vždyť motiv lze libovolně obměňovat, lze z něj vytvořit různorodé variace a tvary. Dříve, než se pustíte do samotné práce, je vhodné připravit si podklad, očistit plochy stěn od prachu a případného mastného povlaku. Je dobré provést tato přípravná bezpečnostní ošetření, vždyť samolepky nejlépe drží na čistém, hladkém a suchém povrchu. Odvážnější se hned mohou pustit do práce, těm obezřetnějším se doporučuje v prvním kroku naplánovat si a předkreslit celý motiv. A to lze nejen na podlaze, ale i na ploše stěny, na kterou je lze dočasně upevnit i lepicí páskou.

Pro prodloužené tvary nebo vodorovné nálepky je vhodné použít vodováhu, nebo nastavit linii, po které se bude lepit. Je důležité, aby všechny části grafiky byly vyhlazené, jinak ztratí na své kráse, eleganci. Spodní, krycí fólii z menších nálepek odstáňujte v celosti, a motivy nalepujte úhlopříčně, tak můžete zabránit tomu, aby se pod nálepku dostaly nažádoucí vzduchové bubliny. U větších formátů nálepek stahujte krycí fólii postupně, pouze natolik, abyste odhalenou část uměli bez větších problémů nalepit a tím se dokážete vyhnout i slepení dekorace. Posledním krokem je odstranění vrchní fólie z nálepky, pokud takovou samozřejmě má. Inu a nová stěna je hotová!

Nejen na zeď
Pojmenování nástěnné nálepky není zrovna tím nejvýstižnějším a to z důvodu, že se tyto aplikují nejen na plochy stěn, ale také na dveře, skříně, podlahu, případně na lednici, na libovolnou plochu dle vlastního uvážení. Zcela zajímavě lze oživit jídelní stůl, pokud se na jeho desku nalepí nálepky a následně se překryjí velkoformátovou tabulí skla. Pokud je řeč o zkrášlení povrchu stěn, nemůžeme vynechat ani strop, vždyť některé dekory se vytvořily speciálně k tomuto účelu.

Samozřejmě, že jsme zde nevyčerpali všechny možnosti aplikací vynilových nálepek, záměrem bylo podnícení vaší fantazie, abyste stěny, podlahy a jiné povrchy mohli upravovat originálně a nápaditě. Cílem není vyzvat k přesnému napodobování, naopak bychom rádi poskytli základnu pro vlastní experimenty, dali podněty a povzbudili k dalším variacím tvorby povrchů.


Redakce radí: Ty správné dekorace zútulní váš dům, či byt.


Nejnovější články

Nešťastní klienti Maliny přišli o peníze.Teď čelí lživým telefonátům

Měl to být strategický partner při reorganizaci krachujícího holdingu Malina. Místo toho společnost TnG...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Jak si zajistit úspěchy pro webovou stránku

V dnešní digitální době je pro každou firmu nezbytné mít silnou online přítomnost a...

Mobil půjčka – na ruku ještě dnes 

Půjčky přes mobil, nazývané také jako SMS půjčky, jsou po celém světě stále populárnější....

Další články autora

U soudu pokračuje proces v kauze Jidáš, Rehák je obviněn z činnosti pro sýkorovce

U trestního soudu pokračuje proces s exředitelem úřadu zvláštních policejních činností Jozefem Rehákem, kterého...

Donovaly byly uzavřeny pro kamiony, důvodem je husté sněžení

Horský průchod Donovaly byly uzavřeny pro nákladní dopravu nad deset metrů. Důvodem je husté...

Města a obce protestují, vypnutím osvětlení chtějí upozornit na ceny energií

Několik města a obce na Slovensku zhaslo na půlhodinu veřejné osvětlení. Chtějí tak upozornit...