13.4 C
Brno
Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůRady a NávodyPles upírů - esence baroka

Ples upírů – esence baroka

Vydáno

- Reklama -PR články

Staronové směřování baroka k vampským zařizovacím prvkům v interiérovém designu, který oživil Phillippe Starck, vyvolává napínavé pocity nejen v kruhu mladých, ale dokáže vybičovat důvěrně známé děsivé emoce i v táboře nadšence hororu.

Je zajímavé, že styl hraběte Draculu je silně propojen s barokním, temným a výrazně okultistickým světem forem, a navíc, nacházejí v něm své vyjadřovací prostředky i současní milovníci Punku a Dark Rocku.

Jaký je vampský barok?
Podle slovníku cizích slov je vamp: svůdná, vypočítavá, atraktivní a sebevědomá žena. Až démonická. Že by byla tato odnož baroka ženského rodu? Podle některých špatných jazyků jsou všechny základní kameny moderního baroka příliš přečkánané, až teatrální, operující černo-fialovo-červenou barevnou kombinací, výrazně, až přehnaně zdobenými formami nábytku, dosud ničím nesrovnatelnými, svérázně stylizovanými monochromními tapetami a vysokoleštěným povrchem. Kontrast lesklých a matných materiálů a tak důležitý prvek baroka jako je stínohra vystupňují v interiéru napětí až na maximum. Se zařízením naprosto harmonizují třpytící se drobná sklíčka lustrů obrovských rozměrů, tuhočervené kanapy a černá kožená křesla se stříbrnou opěrkou. Nezbytnými součástmi vampského trendu je dramatické osvětlení zákoutí, umělecky opracované mramorové stolky, vtipné obrázky spojené s elegantními moderními materiály, které jsou divadelní, jedinečné a luxusní.

„Modernismus je o architektuře na základě estetiky funkcionalismu, ke kterému se používají klasické odvozené ornamenty. Evropskému designérovi nelze zapomenout na nejúžasnější výtvarná hnutí baroka a rokoka. Je to výzva, aby o nich podal čitelný výklad pro celou planetu“, tvrdí Starck o těchto asymetrických projevech dynamiky baroka.

Je jedním z nejznámějších a nejuznávanějších designérů na světě. On je tím hlavním protagonistou a zastáncem moderního baroka. Produkty pocházející z jeho umění jsou často stylizované, zefektivněné a organické jejich vzhledem a jsou také vyrobeny použitím neobvyklých kombinací materiálů (např. skla a kamene, plastu a hliníku, plyšových tkanin a chromu).

Návrh nábytku je pro něj tvořivou prací a nikoli soustředěním se na vytváření jednotlivých provokativně drahých kusů. V tvorbě moderního baroku à la Starck hraje prim tmavá barva, šedé záclony a atmosférické osvětlení vytvářející pocit intimity.

Z jeviště domů
Pokud chuť tohoto trendu nezůstala jen na jevišti, sestoupila a přes chodby divadla se prodrala přímo až k vám domů, pokud jste se ve stylu našli a inklinujete k tomuto tajemnému umění, zkuste z něj kousek přenést mezi vaše čtyři stěny! Ať je to byt, společenský klub, hudební salon, či ledajakou jinou funkcí opatřená místnost, průmyslová kovová podlaha, černá kůže a červený plyš na čalounění sedacího nábytku, výrazné těžké závěsy, lesklé, bohatě zdobené rámy zrcadel, lokální dramatické osvětlení vyvolávající stínohru, právě těmi vyjadřovacími prostředky vampského designu, kterými cíleného výsledného efektu dosáhnete. A extravagantní, ledový, přepychový interiér je na světě!

A ponaučení?
Ať už ve světě zuří moderní barok, nebo rokoko, či něco úplně nového à la Starck, jedno je jisté, bez pomoci odborníka bude těžkým úkolem vytvořit a sjednotit vyjadřovací prostředky v interiéru, hlavně tak dramaticky teatrálního jako je vampský, kde výsledným efektem designu jsou pocity chladu, tajuplnosti a luxusu zároveň.

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Jak si zajistit úspěchy pro webovou stránku

V dnešní digitální době je pro každou firmu nezbytné mít silnou online přítomnost a...

Mobil půjčka – na ruku ještě dnes 

Půjčky přes mobil, nazývané také jako SMS půjčky, jsou po celém světě stále populárnější....

Výroba plastů: nezbytná součást moderního průmyslu

Výroba plastů představuje zásadní odvětví průmyslu, které se zaměřuje na tvorbu různých druhů plastových...

Další články autora

U soudu pokračuje proces v kauze Jidáš, Rehák je obviněn z činnosti pro sýkorovce

U trestního soudu pokračuje proces s exředitelem úřadu zvláštních policejních činností Jozefem Rehákem, kterého...

Donovaly byly uzavřeny pro kamiony, důvodem je husté sněžení

Horský průchod Donovaly byly uzavřeny pro nákladní dopravu nad deset metrů. Důvodem je husté...

Města a obce protestují, vypnutím osvětlení chtějí upozornit na ceny energií

Několik města a obce na Slovensku zhaslo na půlhodinu veřejné osvětlení. Chtějí tak upozornit...