30.3 C
Brno
Úterý, 16 července, 2024
DomůRady a NávodyKteré barvy v bytě působí uklidňujícím dojmem?

Které barvy v bytě působí uklidňujícím dojmem?

Vydáno

- Reklama -PR články

Barvy ovlivňují náš život víc, než jsme si ochotni připustit. Působí na naši psychiku, oživují smysly, vytvářejí různé nálady či optické efekty a co je nejdůležitější – zútulňují prostředí, ve kterém žijeme. Na jejich výběru do značné míry závisí, jak se v něm budeme cítit. Barvy dokážou dělat zázraky!

K vytvoření příjemného obytného interiéru nestačí jen výběr vhodného nábytku. Své nejbližší životní prostředí bychom měli dotvořit i jinak – vybrat správné barvy a odstíny, sladit barevnost stěn, podlahy s barevností nábytku a doplňků. Případně pomocí sytosti a intenzity barev korigovat nedostatky prostoru – malé místnosti se díky nim stanou většími, tmavé – světlejšími, úzké a dlouhé – širšími a kratšími.

Výběr barev a odstínů
Barvy mají schopnost působit zvláštním dojmem a ovlivňovat naše pocity. Dají se proto kombinovat při výzdobě interiérů k vytvoření určité nálady – uklidňující, působivé, dramatické, vyzývavé, šokující, mírné, přívětivé, teplé, pochmurné či chladné, pracovní.

Barvy, ve kterých převládá červená a žlutá se vnímají jako teplé, aktivní, mladistvé a osvěžující. Kromě toho mají sklon zvětšovat povrchy, místnost se potom jeví útulnější a menší.
Barvy, ve kterých převládá modrá a zelená se vnímají jako studené, relaxační, pasivní a uklidňující – jsou málo intenzivní, potištěné, místnost díky nim působí opticky větší.
Světlé odstíny barev místnost rozšiřují, tmavé naopak zužují.

Modrá
Uklidňuje, uvolňuje, podporuje soustředění, otevírá mysl, aby byla přístupná inspiraci a intuici. Tlumí pocit samoty a opuštěnosti. Jedná se o barvu vyváženosti, touhy, víry, věrnosti a harmonie. Nejlépe se hodí do ložnice a relaxačních místností.

Zelená
Je symbolem vegetativního života, která podporuje rozvoj a růst. Evokuje vyrovnanost, klid, harmonii, jistotu a bezpečí. Má utišující účinky, zklidňuje nervovou soustavu, uvolňuje smyslové vnímání. Povzbuzuje přátelství, pocity sounáležitosti… Ideální je pro dotváření obytných a pracovních místností, které mají povzbuzovat k duševní činnosti a tvořivosti.

Kombinace zelené a modré vytváří spojení blahodárných účinků obou barev (zvláště svěžího jarního odstínu zelené a chladné azurově-modré).

Díky těmto studeným barvám místnost působí o pár stupňů chladněji, oproti jiným pokojům v bytě či domě. Hodí se proto spíše do slunečních místností. Vhodné jsou pro lidi s poruchami koncentrace.

Růžová
Zklidňuje emoce, probouzí soucit, podporuje vnitřní čistotu, odhání hněv a pocity opuštěnosti. Díky ní jsme vnímavější, empatičtější.

Pokud místo uklidnění chcete vytvořit pravý opak – povzbuzení, stimulaci, doporučujeme vyzkoušet odstíny žluté, oranžové nebo červené.

Žlutá
Barva slunce, léta, vytváří pocit tepla, pohody, spokojenosti. Zářivá, nejvíce viditelná, nejveselejší z barevného spektra, pozvedá náladu, zmírňuje deprese. Povzbuzuje duševní činnost, ale i komunikaci. Dodává inspiraci, stimuluje mozkovou činnost.

Oranžová
Dodává vitalitu, energii, působí povzbuzující, stimuluje. Je symbolem veselosti, optimismu a radosti do života. Vytváří útulnou, uvolněnou atmosféru. Pomáhá při depresích, nespokojenosti a nechutenství. Zvyšuje schopnost soustředění se a koncentrace. Doporučuje se pro pokoje orientované na sever nebo do prostor, kde je málo světla a slunce.

Červená
Působí povzbudivě na tělo i duši, podporuje naši fyzickou aktivitu a pohyb. Je vyzývavá, eroticky stimuluje a zvyšuje sexuální apetit. Symbolizuje vášeň, teplo, život, odvahu, radost, ale také hněv, vztek a nenávist.

Červená, žlutá a oranžová jsou barvy intenzivní, dodávají nám vitalitu, elán, optimismus, dobrou náladu. Zároveň jsou však pastí na chuťové buňky. Prokazatelně totiž stimulují nervový systém a výrazně podporují chuť k jídlu!

Nejnovější články

Nešťastní klienti Maliny přišli o peníze.Teď čelí lživým telefonátům

Měl to být strategický partner při reorganizaci krachujícího holdingu Malina. Místo toho společnost TnG...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Jak si zajistit úspěchy pro webovou stránku

V dnešní digitální době je pro každou firmu nezbytné mít silnou online přítomnost a...

Mobil půjčka – na ruku ještě dnes 

Půjčky přes mobil, nazývané také jako SMS půjčky, jsou po celém světě stále populárnější....

Další články autora

U soudu pokračuje proces v kauze Jidáš, Rehák je obviněn z činnosti pro sýkorovce

U trestního soudu pokračuje proces s exředitelem úřadu zvláštních policejních činností Jozefem Rehákem, kterého...

Donovaly byly uzavřeny pro kamiony, důvodem je husté sněžení

Horský průchod Donovaly byly uzavřeny pro nákladní dopravu nad deset metrů. Důvodem je husté...

Města a obce protestují, vypnutím osvětlení chtějí upozornit na ceny energií

Několik města a obce na Slovensku zhaslo na půlhodinu veřejné osvětlení. Chtějí tak upozornit...