29.4 C
Brno
Úterý, 16 července, 2024
DomůRady a NávodyVelikonoce – dekorace svátku radosti

Velikonoce – dekorace svátku radosti

Vydáno

- Reklama -PR články

Nejsou přesně známy sváteční zvyky národů žijících před Kristem, máme poznatky pouze o zachovaných lidových tradicích. Existují lokality, kde se dodnes, každým rokem oživují tradiční velikonoční zvyky, jako jsou polévačka, darování malovaných vajíček či zajíčků, většina z nás si ještě snad dopřeje výlety do probuzené jarní přírody. Dokonce dnes, můžeme být svědky znovuoživení těchto milých, veselých lidových zvyklostí, těchto pocitů radosti, které se stávají stále oblíbenějšími a žádanějšími.

Co by mohlo více vystihnout a symbolizovat svátek jara a znovuzrození než květina? Aby byly vaše velikonoční dekorace co nejvýjimečnější, ke klasickým vymyslete nové, kreativní dekorační prvky, a buďte odvážné!

Nápady na květinové dekorace můžete čerpat z nových módních trendů, velmi zajímavé dekorace lze vytvořit použitím rozkvetlých jarních větviček v minimalistickém, nebo japonském stylu. Květiny a pár skvělých doplňků, kterými poblázníme velikonoční kompozici a samozřejmě i polévačů, nesmí chybět ani na svátečním stole!

Pastelové svíčky v podobě vajíček, obrázky z filcu, křepelčí vajíčka, nebo klasické slepičí v černo bílém proužkovém provedení, kytice rozkvetlých větví, to jsou některé z novinek dekorativních trendů. Vždy je vše módní za podmínky, že styl dekorace a barevná kompozice odpovídá danostem vašeho bytu, neboť to je právě dekorace, která korunuje vaše zařízení. Dokonalá harmonie se vytvoří jejich vzájemným spolupůsobením. Dávejte proto pozor, abyste při aplikaci velikonočních doplňků nemixovali dohromady různé styly a barvy.

Pastelová nebo přírodní
Tak, jak je tomu v módě, i dekorace mají své každoroční trendy. Letos jsou na výsluní dva hlavní trendy. Jeden z nich je mladický pastelový svět, ve kterém hrají prim barvy jara, a to: růžová v odstínu pink, zelená v provedení kiwi a jarní žlutá, spolu symbolizují probuzenou jarní přírodu, zelené poupata.

Druhým aktuálním trendem je rustikální styl, který svými přírodními barvami reprezentuje barvy země. V první řadě je vhodným doplňkem dřevěného nábytku, jeho základními dekoračními prvky jsou hlavně vajíčka barvená cibulovou slupkou, která se pěkně vyjímají ve společnosti hliněných zajíčků umístěných na terase, tráva a dekorace v nádobách se smaltovaným povrchem odpovídají provinciálnímu stylu.

Dekorace v každém koutě
Velikonoční svátek si zkrášlíte dekorací v každém koutě bytu, tedy neorientujte se výhradně pouze na vchodové dveře či jídelní stůl, přičemž dekorace slaďte s celkovým interiérovým zařízením. Nezapomínejte na to nejpodstatnější: nepřeplňte byt dekoracemi, stačí pouze symbolický náznak svátku! Může to znamenat umístění pár vajíček do proutěného či keramického košíčku, rozkvetlá halouzka, dekorativní mašlí ovinutý věnec, který už sám o sobě vytvoří sváteční atmosféru.

Kde začít
Velikonoční zdobení bytu začněte vchodovými dveřmi, které můžete oživit dnes tak oblíbeným věncem. Podobně adventnímu věnci, který je vyjádřením koloběhu života, i velikonoční má stejnou symboliku, k jeho zhotovení je pouze třeba použít jako podkladový materiál jinou barvínku, a to: čerstvé vrbové pruty, buxus, a jarní květiny.

Ze svátečně prostřeného jídelního stolu by neměly chybět dekorace z čerstvě řezaných jarních květin, a místo klasických halenek použijte letos exotické, nebo tvarem jinak zajímavé rozkvetlé větvičky, na ně lze navěšet rozličné velikonoční dekorativní předměty.

Letošními trendovými prvky jsou: vystřižené velikonoční motivy z hrubého filcu, ptačí peří, drobná křepelčí vajíčka a květinové tvary. Novinkou je použití hrubého filcu jako materiálu, který dosud asocioval především s teplým obdobím adventu a Mikulášem, pro jeho dobrou tvarovatelnost se však snadno použije na ruční zpracování doplňkových předmětů velikonoc, zajímavé jsou z něj vystřižené různé formy zajíčků, a motýlů, které jsou nejnovějším módním vyjádřením příchodu jara. Jejich požití je různorodé, lze s nimi dekorovat okna, nebo použít jako doplněk prostírání.

Vajíčko v novém hávu
Čím dále, tím méně atraktivní a žádaná jsou klasická červená velikonoční vajíčka. Vysvětlením je možná fakt, že červená barva se obtížně harmonizuje s moderním interiérovým zařízením, je spíše vhodnějším doplňkem venkovského stylu. K módním hitům této sezóny velikonoční dekorace se řadí kromě stylizovaných motýlů také křepelčí vajíčka ve své přirozené kráse.

Pokud se však rozhodnete pro klasickou červenou barvu, zkuste vajíčka zabarvit v kombinaci se stříbrnou nebo šedou, ozdobte je módními proužky, tečkami nebo květinovými vzory. Pokud máte dost trpělivosti a ráda byste dosáhli drsnějšího, rustikálního efektu, můžete zkusit zdobení ubrouskovou technikou.

V případě, že je váš byt zařízen ve stylu minimalismu, neměly by chybět z dekorace malovaná černo bíle pruhovaná vajíčka. Pro ty zaneprázdněné může být bleskovou realizací zdobení černým fixem, nebo úplné nahrazení ručně malovaných vajíček svíčkami v barvě pastelu.


Tip redakce: Taky už se nemůžete dočkat jara? Jarní dekorace zkrášlí Váš domov a pomohou zahnat mrazivé dny.


Nejnovější články

Nešťastní klienti Maliny přišli o peníze.Teď čelí lživým telefonátům

Měl to být strategický partner při reorganizaci krachujícího holdingu Malina. Místo toho společnost TnG...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Jak si zajistit úspěchy pro webovou stránku

V dnešní digitální době je pro každou firmu nezbytné mít silnou online přítomnost a...

Mobil půjčka – na ruku ještě dnes 

Půjčky přes mobil, nazývané také jako SMS půjčky, jsou po celém světě stále populárnější....

Další články autora

U soudu pokračuje proces v kauze Jidáš, Rehák je obviněn z činnosti pro sýkorovce

U trestního soudu pokračuje proces s exředitelem úřadu zvláštních policejních činností Jozefem Rehákem, kterého...

Donovaly byly uzavřeny pro kamiony, důvodem je husté sněžení

Horský průchod Donovaly byly uzavřeny pro nákladní dopravu nad deset metrů. Důvodem je husté...

Města a obce protestují, vypnutím osvětlení chtějí upozornit na ceny energií

Několik města a obce na Slovensku zhaslo na půlhodinu veřejné osvětlení. Chtějí tak upozornit...