Loft se stal životním stylem, který je domovem dobře situovaných, mladých singlů či velmi zaneprázdněných bezdětných párů. Domy obsahující bytové lofty jsou velkým lákadlem infrastruktury: restaurace a bary, zábavní podniky a stejně elegantní butiky se stěhují do jejich sousedství, udržujíc si image ležérního bohémství. Tedy i podkrovní prostor, nebo třeba bytový park může být loftem? Podle odborníků je loft pocitem svobody sklouben s individualitou.
Loft – je obecným označením budov opuštěných továren, skladů a jiných průmyslových provozů, které obnovením dostaly novou funkci. Vytvořily se v nich byty, kanceláře nebo jiné instituce, které obsahují jedinou místnost s užitnou plochou 120-160m2. Jejich charakteristikou je vysoká vnitřní světlost, přesahující někdy až pět metrů, obrovská okna, a veškerým pohodlím vybavený multifunkcionální prostor.
Navzdory prostorným prostorům je zařízení loftu velkým zadáním. V takovém prostoru se nešetří fantazií, která je nasměrována na uvolnění pocitu chybějících samostatných místností.
Rozdělení prostoru – alespoň na pocit – je velmi podstatné. Optické odčlenění různých funkcí lze docílit koberci, různým zabarvením stěn, vystřídáním barevnosti a dlažeb, mobilními paravámny či nábytkem. Zásadní předností mobilních konstrukcí je jejich různorodá využitelnost a snadná adaptace v prostoru. Pro jejich snadnou manipulaci je dobrým řešením instalovat na ně kolečka.
Zmíněno pár všeobecných příkladů, hranici obývacího pokoje skvěle označíme obrovskou kanapou, ukončení kuchyňské části vhodně umístěným kuchyňským pultem, ale vhodným řešením jsou prosklené stěny, a polovysoké zdi, které mohou vhodně sloužit i jako úložné prostory.
Zajímavý dojem dokážeme dosáhnout i vodorovným členěním, tedy pokud určité části umístíme například na pódiu. Ve větším prostoru je dobrým nápadem vytvoření galerie, na ní se mohou uplatnit chráněné intimní zóny bytu, například ložnice nebo dětský pokoj.
Nenahraditelnou rekvizitou loftu je světlo. Denní osvětlení nadrozměrných prostorů zpravidla zajišťují obrovská okna, a dbejme, abychom členěním prostoru nebránili přirozenému osvětlení i těch nejodlehlejších bodů bytu.
V charakterních prostorách je nejvhodnějším řešením pro změkčení celkového dojmu vytvoření umělého osvětlení zabudovaným bodovým osvětlením, vedle toho aplikujte i pár cílených na zdůraznění zajímavých koutů či kusů zařízení.
Při výběru barev buďte odvážní, ale i zde se počítá s vytvořením celkové souhry harmonie. Pravdou však zůstává, že pravý loft je luxusem na trhu v přítomnosti a bude jím iv budoucnosti.