Slovo sauna už jistě zná každý z nás. Je to finský výraz, který znamenal díru nebo jámu v zemi či sněhu. Později se však již označoval za typickou dřevěnou stavbu, z hlediska povrchu země zemlianku či polozemlianku nebo jako na zemi volně stojící srub. Sauna je především známá jako symbol finského životního stylu, ne nadarmo se jí říká finská. Dvacáté století udělalo doslova zázraky v přeměně sauny, a to i po technické stránce.
Stará sauna versus moderní
Ještě v začátcích 20. století se v sauně topilo kamny volně postavenou v místnosti. Kouř tak procházel přes naskládané kameny podél stěn, pod strop a skrz otvor vycházel ven. Vytápění sauny tedy trvalo několik hodin. Teplota v sauně jen zřídka vystoupila nad 80 stupňů. Místnost byla po většině vysoká, a tak lavice byly seřazeny ve více výškových úrovních. Dnes jsou již takové sauny zejména ve finskou vzácností.
V polovině 20. století se začalo topit litinovými kamny, ze kterých kouř nejprve procházel mezi kameny, a poté se odcházel z místnosti komínem. Po zhasnutí ohně se kouřovod uzavřel a nad kameny se otevřela klapka, přes kterou se přiváděla voda potřebná pro tvorbu páry. V selských oblastech stále můžete vidět sauny, ve kterých se oheň udržuje i během saunování. V 70. letech minulého století přišla na scénu elektrická sauna, která dnes převládá zejména ve městech. Nevyžaduje dřevo, není v ní žádný kouř, popel či saze. Hlavně díky těmto přednostem se sauny stávají stále oblíbenější součástí bytů a domů.
Relax v sauně
Před vstupem do sauny je vhodné osprchovat se nebo si zaplavat, je-li k dispozici bazén. Délka pobytu v sauně je určena od každého jednotlivce zvlášť, někdo vydrží víc, někdo méně, v každém případě není vhodné zůstávat v sauně jen proto, že jsou tam ještě vaši kamarádi, mohli byste si uškodit. Pokud se už na to necítíte, je třeba jednoduše vyjít ven.
Pobyt v sauně by však neměl přesahovat více než 15-20 minut. Po této době je vhodné ochladit se ve vodě, pod sprchou nebo ve sněhu. Tento cyklus je vhodné opakovat až třikrát. Pokud jste náhodou nemocní, do sauny určitě nechoďte. Teplota v sauně je rozložena podle výšky lavic. Proto, pokud je vám na nejsvrchnější příliš horko, sedněte si níže. U stropu je teplota v sauně přibližně kolem 110 stupňů, u podlahy kolem 40 stupňů. Dopřát si odpočinku po sauně je velmi důležité.
Sauna na míru
Pokud toužíte mít doma vlastní saunu, není to žádný problém. V dnešní době renomovaní výrobci saun nabízejí různé druhy saun v odlišných cenových relacích a také s rozličnou výbavou. Můžete si vybrat z modelů s různým půdorysem, vyhotovených ze stavebních panelů nebo masivního dřeva. Tyto druhy saun již mají elektronické regulování teploty, ochranu proti přehřátí a automatické zapnutí ohřevu sauny. V interiéru sauny se nacházejí kamna z ocelového plechu nebo oceli s držákem na kameny a samozřejmě lavice které také vytvářejí pohodlí v sauně.
Dveře na sauně mohou být různě řešeny, záleží to zejména na vašich požadavcích, které poskytnete výrobci. Důkladným větráním v sauně se pořizuje optimální přísun čerstvého vzduchu, který je důležitý i pro pocit celkového pohodlí. Pro náročnější je možnost do saun namontovat nadstandardní výbavu, která majitelům poskytne možnost volby až pěti různých forem koupele.
Teplota a vlhkost vzduchu lze nastavovat, takže sauna se může využít buď pro tradiční saunování nebo pro jiné druhy koupelí. Elektronika zařídí, abyste si dopřáli saunu, parní lázeň, vonnou koupel, horkovzdušnou koupel či tropickou koupel. Novinkou v elektrickém ovládání sauny je wellnes control, umožňující ovládání všech přídavných zařízení, a to z pohodlí lavičky přímo v kabině.
Stavební materiál pro zhotovení sauny je následující. U saunové kabiny, která je umístěna v rohu nebo u stěny větší místnosti, je nutná pouze vodorovná podlaha vytvořená z vodonepropustného a snadno udržovatelného materiálu. Nejlepší pro tento účel je keramická, kamenná nebo betonová dlažba. Může to však být dřevěná i plovoucí podlaha, korek, linoleum a podobně. U vestavné sauny, řešené do předem určené místnosti, je to kromě již zhotovení vrchní vrstvy podlahy i vytvoření dveřního otvoru pro osazení saunových dveří.
Cenová dostupnost
Cena domácí sauny se pohybuje v rozmezí od 1990 € (60.000 Kč) až do cca 7300 € (220.000 Kč). Závisí samozřejmě i na velikosti sauny, to je načrtnuta však částka jen za saunovou kabinu, zvláště se připočítává ještě příslušenství, jakými jsou světlo, teploměr, vlhkoměr, přesýpací hodiny, saunové kameny, podlahový rošt atp.